Taksim'de 'Onur Yürüyüşü' gerginliği: 35 gözaltı

15. İstanbul LGBTİ Onur Yürüyüşü için Beyoğlu'nda toplanan ve elinde gökkuşağı bayrağı taşıyan vatandaşların İstiklal Caddesi'ne girmesine polis izin vermedi.

Eklenme: 25 Haziran 2017 16:49 - Güncelleme: 26 Haziran 2017 02:01

Taksim Meydanı ve çevresinde, LGBTİ'nin yürüyüş çağrısı dolayısıyla güvenlik önlemi alındı.

Taksim Meydanı ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri dikkati çekerken, İstiklal Caddesi'ne çıkan tüm sokaklara çevik kuvvet ekipleri ve TOMA'lar yerleştirildi. Ayrıca Gezi Parkı'nda da güvenlik önlemi alındığı görüldü.

Onur yürüyüşüne karşı çıkan bir grup genç, İstiklal Caddesi girişinde bekleyen LGBTİ'lilerin arasına girdi. Bu kişiler ile LGBTİ'liler arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Gün boyu İstiklal Caddesi ve civar sokakları ile Cihangir'de toplanan gruplar ile polis arasında gerginlikler yaşandı. Polis toplam 35 kişiyi gözaltına aldı.

AP KAMERAMANI GÖZALTINA ALINDI

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’ne giriş yapmak isteyen gruplara polis müdahale etti. Ara sokaklarda polis ile gruplar arasındaki kovalamaca sürerken birçok kişinin gözaltına alındığı görüldü. Polis, bir kafeye girerek orada bulunanları dağıttı.

Polis müdahalesini görüntülemeye çalışan AP kameramanı Bram Janssen yanında pasaportu olmadığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Kameraman ekipmanlarıyla birlikte polisler tarafından gözaltı aracına götürüldü.

Taksim'de polisler sokak başlarında köpeklerle bekliyor. Bir sokak girişinde bekleyen bir grup polis, İstiklal Caddesi'ne girmeye çalışan bir grup LGBTİ'liyi köpeklerle kovaladı. Kovalamacada hareketli anlar yaşandı. Bir polis helikopteri de yaşananları havadan takip etti.

İstanbul Valiliği, LGBTİ'nin Taksim Meydanı'nda bugün yapmayı planladığı yürüyüşe izin verilmeyeceğini bildirmişti. LGBT tarafından yapılan açıklamada ise kararın hukuka aykırı olduğu belirtilmişti.

Etiketler : LGBT, Taksim